Monday, 06 December, 2021Свобода - Європарламенту: you're wrong - BBC Україна

Опозиційна партія Свобода хоче домогтися, аби Європейський парламент скасував поправку
 
до резолюції про ситуацію в Україні, яка була ухвалена минулого тижня. У ній - занепокоєння зростанням популярності Свободи, погляди якої названо "расистськими, антисемітськими та ксенофобськими".

Свобода вже провела акцію протесту біля посольства Болгарії в Україні і заручилася підтримкою низки організацій української діаспори у країнах ЄС.

Кореспондент ВВС Україна у Брюсселі каже, що поява цієї поправки на засіданні Європарламенту була досить несподіваною і з'явилася в останній момент. За неї проголосувало 348 євродепутатів, проти - 93, утрималося - 139.

Дослівно вона звучить так: "Європарламент занепокоєний зростанням націоналістичних настроїв в Україні, що підтвердила підтримка партії Свобода, яка стала однією з двох нових партій у Верховній Раді; нагадує, що расистські, антисемітські та ксенофобські погляди суперечать фундаментальним цінностям та принципам ЄС, а тому закликає демократичні партії у Верховній Раді не об’єднуватися з нею і не формувати коаліцію з цією партією".

Свобода бачить тінь Партії регіонів і Кремля

Свобода, дізнавшись про таке голосування, одразу ж поширила заяву-протест, де зосередилася на особі автора поправки, болгаринові Крістіані Вігєніні, який представляє у Європарламенті Прогресивний альянс соціалістів і демократів. Свобода твердить, що ця фракція є партнером Партії регіонів, а сам Вігєнін є членом Болгарської соціалістичної партії, наступниці Компартії Болгарії.

У середу, вийшовши під стіни посольства Болгарії у Києві, активіст Свободи Руслан Андрійко заявив: "Болгарський комуніст - кремлівська підстилка Вігєнін вирішив посварити наші миролюбні держави – Україну і Болгарію – та розколоти лави української опозиції. [...] Ми розцінюємо його ініціативу як агонію прокремлівських сил перед національним відродженням Європи, адже в усіх країнах континенту стрімко зростає рейтинг правих національних партій, що свідчить про занепад ліберального ладу".

Свобода також заручилася підтримкою української діаспори країн, що входять до Євросоюзу і мають своїх депутатів у Європарламенті.

"16 громадських організацій українців, що проживають у Португалії, Іспанії, Італії, Греції, Чехії та Німеччині, звернулися до президента Європарламенту Мартіна Шульца із вимогою відкликати пункт 8 резолюції Європарламенту із негативною оцінкою ВО Свобода. Автори звернення наголошують, що на останніх виборах до Верховної Ради серед закордонних дільниць, власне, у країнах ЄС, де масово проживають українські трудові мігранти, партія Свобода набрала найбільше голосів. Українці як нація потребують міжнародного захисту від подальшого їх знищення, а не осуду за вигаданими наклепницькими штампами", - йдеться у повідомленні Свободи.

Представники громадських організацій діаспори також вказують, що українці – "чи не єдина нація на європейському просторі, яка за право називатися "українці" поплатилася мільйонними безвинними жертвами голодоморів, репресій, катувань".

"До цього часу український народ не почув на свою адресу жодних вибачень за мовчання "цивілізованої Європи" у роки штучно організованого сталінською вбивчою машиною Голодомору. Натомість пункт 8 згаданої резолюції відкрито засуджує жертв, а не злочинців комуністичного режиму Совєцького союзу", - ідеться у зверненні до глави Європарламенту.

Про політичну некоректність

Проте атака Свободи, передусім на Крістіана Вігєніна, не зовсім зрозуміла, якщо взяти до уваги, що за його поправку проголосувало 348 депутатів Європарламенту із різних політичних фракцій.

Як вважає депутат Верховної Ради із фракції партії УДАР Ростислав Павленко, окремий пункт про Свободу у резолюції - це відображення загальних настроїв у Європі стосовно праворадикальних політичних сил.

"Питання толерантності і боротьби із ксенофобією є дуже важливими для європейської спільноти, і будь-які навіть натяки на подібні речі зазвичай отримують дуже різку реакцію. Саме цим я би пояснив таку одностайність євродепутатів", - сказав Ростислав Павленко у коментарі ВВС Україна.

Представник фракції Батьківщини, який побажав не називати своє ім'я, каже, що ідеться про певну традицію, правило у темі ксенофобії.

"У Європі, якщо порушується тема ксенофобії, не проголосувати проти - неприпустимо. І болгарський депутат спіймав колег на темі, де не сказати своє слово - політично некоректно", - сказав він.

Цю думку українських депутатів-опозиціонерів підтримує і депутат політичної групи, яка є партнером Батьківщини - Європейської народної партії - Андрій Ковачев, який також представляє Болгарію.

Він сказав агентству Укрінформ у Брюсселі, що поправка із осудом Свободи була зумовлена негативним сприйняттям націоналізму та екстремізму не лише в Україні, але й загалом в країнах ЄС.

"Я вважаю, що ідеться не лише про Україну, але й про всі країни, особливо країни Європейського Союзу. Як відомо, протягом останніх років у багатьох з них посилилася діяльність і підтримка популістських, націоналістичних партій. Вони, використовуючи побоювання громадян, намагаються просувати свою підтримку через настрої людей проти інших націй, проти прихильників інших релігійних переконань, представників інших сексуальних орієнтацій і так далі", - сказав Андрій Ковачев.

"У конкретному випадку зі Свободою я не можу коментувати політичну платформу цієї політичної сили. Але загалом моя думка про цю партію така, як і стосовно інших екстремістських партій націоналістичної риторики в різних країнах ЄС, ідеологія яких зачіпає демократичні свободи інших людей", - заявив Ковачев.

Водночас директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран вважає, що євродепутати взяли до уваги лише "дуже поверхову інформацію про те, що відбувається в Україні".

"Але так само є поверховою реакція Свободи, яка вирішила паплюжити депутата від Болгарії, замість того, щоб пояснювати роль партії у політичному житті в Україні і взагалі правих партій у Європі. Я думаю, що європейських депутатів набагато більше переконала б презентація Свободи, їхніх намірів у парламенті і ситуації в українській політиці. Можливо, членам Свободи слід частіше зустрічатися із євродепутатами. Вони могли довести, що Свобода є європейською партією, адже радикальність - це характеристика багатьох європейських демократій", - сказав Сергій Таран в інтерв'ю ВВС Україна.

"Єдиний фронт"

Свободу також обурило те, що у резолюції Європарламенту міститься рекомендація "демократичним партіям у Верховній Раді" не об'єднуватися із нею.

Проте навряд чи така позиція євродепутатів буде сприйнята двома іншими опозиційними фракціями у Верховній Раді. Ростислав Павленко із УДАРу нагадав, що між партіями Батьківщина, Свобода і УДАР діють чіткі домовленості стосовно співпраці у парламенті з конкретних питань.

"Це доволі чіткий перелік питань, у яких ми будемо співпрацювати: це дотримання регламенту усіма фракціями, це дотримання законів і спільна позиція у питаннях, які повернуть країну на демократичний шлях і це протидія явищам, що мають корупційну складову або суперечать національним інтересам. Тут ми діятимемо єдиним фронтом", - сказав Ростислав Павленко в інтерв'ю ВВС Україна

"Інакше є загроза, що парламент перетвориться на кишеньковий в адміністрації президента. А спільно у нас є шанс повернути незалежність Верховної Ради. Щодо ж до інших питань, то кожна політична сила має свою політичну програму, з якою прийшла до парламенту", - додав політик.

Лідер фракції Батьківщина Арсеній Яценюк також заявив журналістам, що ця політична сила не припинятиме співпраці зі Свободою, оскільки у них є спільна мета - "позбавлення України від режиму Януковича".

Джерело: BBC Україна

Новини

ARCHIVE

2021
December
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Мiжнародний Iнститут Демократiй © 2012
Сайт виготовлено в компанії SolTech