Monday, 06 December, 2021Експерти обговорюють суд над Власенком і парламентську кризу

Після подій із народним депутатом Власенком складається враження, що хтось дійсно зацікавлений

у тому, щоб парламент не працював.

Кому це вигідно, чи чекають країну найближчим часом дострокові парламентські вибори і чого сподіватися від майбутніх виборів президента; якою буде подальша доля Сергія Власенка і як розвиватимуться події в українському парламенті – над цими питаннями роздумують в ефірі "Сьогодні про головне" гості програми,народний депутат від "Батьківщини" Андрій Павловський, народний депутат від Партії регіонів Григорій Смітюх, політолог Олександр Палій і директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.

Підбиваючи підсумки тижня, вони говорять про найбільш резонансні події.

Григорій СМІТЮХ: Велика, достатня, могутня Україна не потрібна нікому

– Не думаю, що це головна подія тижня, але це дійсно подія в тому плані, що вона є резонансною. Цю подію обговорюють і у Верховній Раді, і в засобах масової інформації. Вона є подією України, але я не думаю, що це українська загальнонаціональна подія. В Україні в цей час відбувається багато інших подій, які мають більше значення.

Головна подія тижня – це відносини України з Росією. У понеділок були переговори, і, на мій погляд, це буде мати наслідки більш важливі для українського народу. На мій суб'єктивний погляд, наші відносини з Росією вкрай важливі – це й економічні, і політичні двосторонні, – і тим більше, що вони стосуються таких питань, які пов'язані з економічною сферою, де впливають безпосередньо на життя наших людей.

Якщо хтось мені доведе, що нові вибори дадуть кращий результат для завтрашнього життя в Україні – я перший буду голосувати "за"

З того досвіду, який я маю, працюючи у Верховній Раді, я вважаю, що Верховна Рада повинна само реформуватися всередині. Вона не може функціонувати так, як вона функціонувала до цього часу, або вона не може бути органом представницьким у такому плані, в якому вона є на сьогоднішній день. Нам потрібно щось робити. У тому числі, якщо депутат відкрито чи приховано поєднує свої можливості, маючи депутатський мандат, і виконує, по суті, іншу роботу, то треба з цим питанням щось робити. Я ні в якому разі не схвалюю це рішення, бо це дійсно прецедент, але я за те, щоб реформувати.

(Про дострокові вибори) Якщо хтось мені доведе, що ці нові вибори дадуть кращий результат для завтрашнього життя в Україні – я перший буду голосувати "за". Але зі свого досвіду я не вбачаю, що це дасть можливість Україні завтра визначити новий шлях, вступити в нову країну, зробити нову економічну ситуацію і т.д. Це не вирішить питання. Нам потрібно у Верховній Раді насамперед навчитися один одного слухати і чути або хоча б спілкуватися.

Коли я дивлюся на події, які сьогодні є в Україні, то безперечно, що або вуха, або хвости є поза межами України. Я впевнений сьогодні, що Україна велика, достатня, могутня не потрібна нікому.

Олександр ПАЛІЙ: Інтереси президента і Партії регіонів можуть зовсім не збігатися

– Якщо оцінювати цю ситуацію (з Власенком) по тому, як раніше реагувала Партія регіонів, точніше – нинішня влада, то вона завжди вибирала найшкідливіший і для себе, і для країни шлях і доводила його до логічного завершення. Підриваючи власну легітимність, влада прийшла до того, що сьогодні, на початку четвертого року, вона фактично цю тканину суспільної легітимності вже роз'їла. Це насправді колосальне значення цього всього, і влада не розуміє цього. От Кучма, на мою думку, був на 10 голів вище, тому що він розумів, наскільки це важливо – ця суспільна легітимність, щоб люди думали, що суд справді приймає якесь рішення. А нинішня влада робить усе, щоб люди зібрались і сказали, що суддю покарали і це рішення правильніше, ніж рішення суду. Сама влада постійно підриває власну легітимність… Це колосальна проблема для країни, а не тільки для влади.

Підриваючи власну легітимність, влада прийшла до того, що цю тканину суспільної легітимності вже роз'їла

(Про дострокові вибори) Я не виключаю, що президент може бути зацікавлений у тому, щоб парламент переобрати, переобрати його в мажоритарних округах, з використанням усіх цих технологій, випробуваних на окрузі Засухи, Губського й інших депутатів, і отримати парламент, який прийме Конституцію, що президентом України може бути людина, яка пропрацювала один термін президентом України.

(Кому вигідно, щоб парламент не працював?) Інтереси президента і Партії регіонів можуть зовсім не співпадати. Мені здається, що тут іде насправді якась дуже складна гра з росіянами. Це дуже делегітимаційний крок – по Власенку. Ні в кого немає сумнівів, що тут стирчать "політичні вуха".

Ні в кого немає сумнівів, що за справою Власенка стирчать "політичні вуха"

Ця наша внутрішня дестабілізація надзвичайно загрожує і підважує позиції країни зовні – в нинішньому конкретному світі це колосальна загроза. Суть проблеми полягає в тому, що, на жаль, політики не розуміють, що таке національні інтереси. Вони просто знають тільки свій інтерес. Це виняткове переважання приватного інтересу над якимсь уявленням. Тобто, грубо кажучи, влада не є патріотом в Україні… У нас 2,1 економіки України вкрадено на тому, що еліта не є патріотичною дуже довго – останні 20 років.

Зараз, якби питання Тимошенко якимсь чином вирішилось, так як це нібито декларувалось під час європейського саміту, то у нас 80% наших зовнішньополітичних проблем було би знято. Але є якісь там персональні мотивації, можливо, страх, можливо, фобії, можливо, помста – і це важливіше, ніж національний інтерес.

Сергій ТАРАН: Владу та опозицію може об'єднати лише загальний страх

– Безперечно, дії влади не піддаються жодному розумінню й аналізу. Події, які відбулися навколо Власенка, – це не просто подія тижня. Це подія, яка ввійде в історію, тому що вперше в українській незалежній історії було закладено прецедент, коли знято депутатську недоторканність і, по суті, підірвано легітимність парламенту. Одна з базових умов існування парламенту – це існування депутатської недоторканності й існування можливості для депутата бути обраним до парламенту. Звідти його можуть забрати тільки вибори або такі самі обрані депутати можуть ухвалити відповідне рішення.

Процедури не виконані, і тому сама інституція парламенту зараз підірвана. Тут справа навіть не у Власенку і навіть не в опозиції – це питання в парламенті, в парламентаризмі й у всіх депутатах, які входять і у владу, і в опозицію. Я маю переконання, що багато представників від влади так само достатньо негативно сприймають це рішення, тому що не великий секрет, що в тому числі представники великого бізнесу йшли до парламенту для того, щоб цей бізнес захистити. Рішення по Власенку означає те, що зараз від свавілля влади не можна захиститись навіть депутатським мандатом. І це дуже потужний удар по парламентаризму, по незалежній владі представництва, який увійде в українську історію.

Це дуже потужний удар по парламентаризму, по незалежній владі представництва, це увійде в українську історію

(Про дострокові вибори) Якщо ми говоримо про дострокові вибори, то ключове питання – це чи є зараз у влади 226 голосів за новий закон "Про вибори", виключно за мажоритарною системою. Зараз поки що голосів немає.

(Кому вигідно, щоб парламент не працював?) Всередині влади зараз є дві групи впливу: одна – це люди, пов'язані з Партією регіонів багато років, а інша – це ті люди, яких привела "сім'я". І от ці люди, яких привела "сім'я", звичайно, вступають у конфлікт. У владі нема чіткого розуміння, хто має контролювати парламент, хто має бути директором парламенту. У різні роки були різні люди, але завжди була одна людина. Зараз цю роль виконують достатньо різні люди. Саме тому, що нема чіткої визначеності, хто буде від влади основним переговорником з опозицією, відбуваються у тому числі і ці процеси, які ми бачимо у Верховній Раді. Тут справа не в тому, що комусь вигідно чи не вигідно, а справа в тому, що поки парламент буде в такому стані, то вакансія на переговорну позицію від влади з опозицією залишатиметься вільною.

"Сім'я" має всю владу, але абсолютно не має жодного розуміння, що таке патріотизм і що таке відповідальність

(Чи є можливості для співпраці влади і опозиції?) Їх може об'єднати лише загальний страх. Якщо зараз економіка впаде настільки, що в країні почнуться некеровані процеси (а, на жаль, можуть бути підстави так думати) – десь через півроку, через рік, коли почнуться проблеми з виплатою бюджетних грошей – тоді їхній спільний страх від того, що країна стане некерованою, може принаймні змусити владу й опозицію почати спілкуватися між собою. Коли йтиметься про незалежність країни, тоді вони знайдуть порозуміння.

Найголовніша проблема, що питання зовсім не в чиновниках і навіть не в депутатах, а в тому, що країною зараз керує "сім'я", яка має всю владу, але жодного розуміння, що таке патріотизм і що таке відповідальність, абсолютно немає.

Якби влада на власному прикладі на найвищому рівні демонструвала боротьбу з корупцією і була хоча би трошки аскетичнішою у своєму житті, це би дало дуже гарний приклад для того, щоби в нас суспільство змінювалося. Але приклад подається зовсім інший.

Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ: Якщо хочуть діалогу – нехай випустять політв'язнів

– Ми готуємося до будь-якого розвитку подій, у тому числі і до дострокових парламентських виборів. Але тоді, якщо буде політична криза в країні – а до того йде, – то треба тоді робити повністю перезавантаження системи і проводити одночасно з позачерговими парламентськими і позачергові президентські вибори. Це було би логічно і справедливо… Все питання дострокових виборів полягає в тому, чи зуміє Партія регіонів нашкребти ці необхідні голоси за новий закон "Про вибори". Якщо їх нашкребуть, то тоді шанси у цих дострокових виборів, безперечно, є.

Для того, щоб почався діалог (у парламенті між владою і опозицією), треба зробити елементарні кроки, найпростіші: звільніть політв'язнів, відпустіть Юлю Тимошенко і Юрія Луценка – і це буде вже нормальною підставою для розмови.

 

http://tvi.ua/program/2013/03/08/sohodni_pro_holovne_vid_07032013

 

 

Новини

ARCHIVE

2021
December
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Мiжнародний Iнститут Демократiй © 2012
Сайт виготовлено в компанії SolTech